Tasarımcının İşi Müşterinin Hayatını Nasıl Kolaylaştırır?

Merhaba sevgili okuyucu! Umarım iletişimimize alışmışsınızdır ve beğenmişsinizdir. Bir önceki yazımızda mermer, ebatlı işler ve bütçe ile ilgili bazı sırları ve temel bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise sizlerle yeni bir konuyu konuşacağız… Tasarım ve nasıl oluyor! Bunun için tasarımcımız Kutaiba Daoud deneyimlerini paylaşacak... İki yılı aşkın süredir birlikte çalışıyoruz ve bu diyalog biçimini beğeneceğinizi umarak küçük bir röportaj yapmaya karar verdik.
 

- Bir tasarımcının işi sizin için ne ifade ediyor?

Bu çok güzel bir şey ve aynı zamanda çok zor çünkü ruh halinize, duygularınıza bağlı. Çok fazla enerji hissettiğinizde gerçekten iyi bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz, olmadığınızda, günün sonunda ne yaparsanız yapın çöpe gidebilir. Denediğim pek çok şey var, detayları az farklarla değiştiriyorum, ama eğer tasarım havamda değilsem, sadece onu yapıyorum ve sıfırdan başlıyorum. Yazmak gibi. Bir yazar yeni bir şiir veya roman yazdığında, bir satırı beğenmezse, tüm paragrafı ortadan kaldırabilir veya hikayeye baştan başlayabilir. Büyük yazarların romanlarını yaktıkları ve dünyanın bu edebiyat eserlerini hiç görmediği örnekleri edebiyat tarihinden zaten biliyoruz.

 

- İlginç bir karşılaştırma. Bunun hakkında daha önce düşünmemiştim. Tamam, şirketlerle ve bireysel müşterilerle çalışma deneyiminiz olduğunu biliyorum, bu yüzden sizce birinin diğerinden işteki farkı nedir?

- Öncelikle bir mermer firmasında çalışmakla, bir proje firmasında çalışmak aynı şey değildir. Burada farklı mermer türleri ve diğer taşlar hakkında çok şey öğrendim, nitelikleri nelerdir, İtalyan Statuario, Calacatta, Carrara arasındaki fark nedir gibi detaylar..

Örneğin Arabescato ve Yunan Thassos, Volakas ve Sivec. 
Diğer bir süreç, müşteri için bir proje yaptığınız zamandır. Her şeyden önce kullanıcı; bütçe, mermerin kullanımı ve kalitesi hakkında endişeleniyor. Bir  tasarımcı olarak onun fikirlerini tahmin etmeye ve uygulamaya koymaya çalışıyorsunuz.

Bir tasarımcıyla çalışmayan ve hazır projesi olmayan bireysel müşteriler de var, bizden mermer almaya geliyorlar. Örneğin Lemurian mermeri seçiyorlar ve iç mekanda nasıl görüneceğini hayal edemiyorlar, bu konuda onlara yardım ediyorum ve verilen alanı boyutlarına göre onlar için görünür kılmak için birkaç taslak hazırlıyorum. Bu süreç zor çünkü genelde bu müşteriler mermer ve onunla nasıl çalışacakları hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Bu yüzden nadiren şu veya bu seleksiyonun uygulanabilir olmadığını söyleyebilirim. Ya da internetten çektikleri resimlerle geliyorlar ama bu resimler birbirinden çok farklı oluyor ve müşterinin “hayalindeki tasarım” hakkında net bir fikri olmadığını anlıyorum.

Ama burada, şirkette tamamen farklı. Burada istediğinizi çizme özgürlüğüne sahipsiniz.

- Yine de müşterilerinize tavsiye veriyor musunuz?

- Kesinlikle! Dediğim gibi müşteri geldiğinde doktor, elektrik mühendisi veya ev hanımı olabilir ve Calacatta ile Carrara arasındaki tasarım teknik farkı veya mermerin doğası ve özellikleri hakkında hiçbir fikirleri olmayabiliyor. Bir tasarımcı olarak müşterimin hayalini gerçekleştirme niyetindeyim.

 Müşteri evinde doğal taş isterse ne ile başlamalı?

- Öncelikle bütçesini belirlemeli, ölçüleri bilmeli veya elinde tasarımın uygulanacağı mekanın bir planı olmalıdır. Sonra tasarımcı birkaç taslak yapar, müşteri beğendiğini seçer, projenin detaylarında anlaşılırsa burada depoda koleksiyonumuzdan mermeri seçiyoruz, desen ve ton konusunda anlaşılırsa ondan sonra gidip ölçülerini kontrol ediyoruz. Bu detay önemlidir çünkü mermer döşemede 2 cm bile büyük fark ortaya çıkarabilir.

Çizim tam ölçülere göre optimize edildikten sonra, çizimin kesimini ve montajını yapan firmaya gönderirsiniz. Herhangi bir doğal taş gibi mermerin de bazı özel işlemler gerektirdiğini unutmayın, bu yüzden orada uygulayacağınızı ve nasıl kullanacağınızı düşünmelisiniz. Ama ne yaparsanız yapın, mermerin iç tasarımda uygulanmasının mekana göz alıcı ve benzersiz bir görünüm kazandırdığına inanıyorum, çünkü dünyada tam olarak benzer taş parçaları yoktur, her desen özeldir. .
"Savaş Mermer"