Deniz ve mermer arasında ortak bir şey var mı?

Merhaba sevgili okuyucu!
 Sizi burada görmekten mutluyuz. Kısa bir süre önce sosyal medya ekibimizle birlikte web sayfamızda en alakalı konulara ayrılacak yeni bir bölüm başlatma kararı aldık. Makaleler yazarak müşterilerimizin, projelerini satın almadan veya üzerinde çalışmadan önce karşılaşabilecekleri en yaygın soru ve sorunlar hakkındaki şüpheleri netleştirmeyi umuyoruz.

Mermerin ne kadar güzel ve ne kadar dayanıklı olduğunu günümüzde bile görebiliyoruz. İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nı, Verona'daki eski mermer sokakları, çeşmeleri ve mermerin uygulandığı diğer mimari yapıları düşünün. Yüzyıllar sonra bile sertliğini ve güzelliğini koruyor.

Şimdi biraz taş kayaların oluşum sürecine geri dönelim. Mutfağınızdaki o güzel mermer tezgah katmanını oluşturmak için doğanın kaç yıl harcadığını biliyor musunuz? Neden her taşın deseni aynı değildir? Mermerlerde çeşit neden farklı renklerde ve ülkeden ülkeye, ocaktan ocağa göre daha da artıyor?

Özel ve zor terminoloji kullanmamak için elimden geleni yapacağım, ancak temel şeyleri basit bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Tek tek başlayalım.

a) Mermerin rengi neden farklıdır?

Şekerleme ile kaplanmış farklı renklerde bisküvi katmanları olan pastayı hayal edebiliyor musunuz? Peki bisküviyi renkli yapmak için neye ihtiyacınız var? Renklendirici. Doğada farklı gölgeler, damarlar ve zemin rengi veren bu renklendiriciler kimyasal elementlerdir. Örneğin, demir oksit sarı ve kahverengi tortulara neden olabilirken, demir ve feldispat pembe ve kırmızı renk oluşumuna neden olur. Serpantin yeşil bir renk tonu ortaya çıkarırken, porfir tortuları menekşe rengi bir ortaya çıkarır.

Piyasada tonlarını farklı maden yataklarından alan altın, pembe ve mavi mermerler de bulunmaktadır. Böylece, krema bisküviyi beslediğinde ve kremanın tabanının ne olduğuna, süt veya kırmızı meyveler olup olmadığına bağlı olarak, bisküvi rengi kendi ağırlığının basıncı altında alır, böylece mermerler ve kimyasal elementler arasında benzer bir işlem gerçekleşir. 

b) Peki mermer tam olarak nedir?

Mermer, yeniden kristalize karbonat minerallerinden oluşan metamorfik bir kayadır; genellikle kalsit veya dolomittir. Aksi takdirde mermerin öncelikle kalsitten yapılmış yumuşak bir taş olan kalker olarak hayata başladığını söyleyebiliriz. Kayanın kendisi, yoğun ısı ve basınç nedeniyle zaman içinde fiziksel ve kimyasal olarak dönüştürülmüştür.

Şimdi, bir an için fırına geri dönelim. Örneğin, bisküvili kek yapmaya karar verdiniz, neye ihtiyacınız var ve bisküviniz hangi koşullarda iyi pişecek? Bu nedenle, bir sonraki soru geliyor.

c) Mermer nasıl oluşur?

Mermer, karbonat minerallerinin metamorfizma süreci sırasında oluşur. Metamorfizma, önceden var olan kayaçlarda minerallerin veya jeolojik dokunun değişmesidir. Magma veya tektonik plakaların neden olduğu ısı ve basınç altında, bu kireçtaşı yeniden kristalleşmeye başlar, kayanın dokusunu değiştirir ve kalsit kristallerinin büyümesine ve iç içe geçmesine neden olur. Mermer, dünyanın birçok bölgesinde bulunabilir, ancak en ünlü çeşitleri, genellikle en saf ve en beyaz renkli olduğu İtalya ve Yunanistan'dan gelir.

Burada açıklamak istediğim bir sonraki ve son soru, damarlar ve bu sayede müşterilerin bookmatch uyumlu malzemeye olan yüksek ilgisi ile bağlantılıdır. Bookmatch, iki veya daha fazla taşın, iki bitişik yüzeyin birbirini yansıttığı şekilde eşleştirilmesi ve açık bir kitap izlenimi vermesidir. Bu bookmatch eşleştirme etkisi, damarlı bir mermer bloğu levhalar halinde kesildiğinde ve levhalar bir "bookmatch" şeklinde parlatıldığında elde edilebilir.

d) Well, how do the veins appear on the surface of marble?

Purity, of course, refers to the lack of colour variation within a specific sample of stone. However, coloured veining in nowadays fashion for many people is a very desired characteristic.

Think about Bianco Gioia with its greyish typical dots, Statuario with its amazing veins throughout the surface of the stone, Calacatta with its unrepeated pattern of lines. Mineral deposits cause the veining. The minerals tend to settle in layers, which we call “veining”. Depending on the amount of minerals present in the stone, the veining can either be very minimal — thin, delicate lines — or dramatic — large stripes of colors that can seem almost like smoke within the marble.

In the conclusion, I would like to add only one thing. When you are in the quarry watching all the process of extracting marble from the earth, then in the factory you can look at complete cycle of cutting a block into slabs, polishing marble and finally discovering breath taking feeling of perfectness of ready marble it is similar to sensation of deep satisfaction that you have become part of this unique natural beauty word.

Your team,
"Savaş Mermer"